There were 109 entries judged and 75 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJohn MulliganThe World Needs More Dirndls5D: German PilsGlass City Mashers
2ndAdam YoungQuanah Parker18B: American Pale AleOak Park Homebrewers
3rdJason ChangSo Fresh, So Clean28B: Mixed Fermentation Sour Beer

Winning Entries

Table 1: Spiced and specialty (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoshua TerrianMullet34B: Mixed-Style Beer
2ndAnthony CelliniWedzone Polski27A: Historical Beer
3rdZachary KeckThere Is A Bomb In The Bottle30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 2: Belgian and Trappist (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRodrick FredericksLeeuwen Kroon26D: Belgian Dark Strong Ale
2ndCaleb BuckBarrel-Aged Sombre26D: Belgian Dark Strong Ale
3rdBrian MoultonNo Longer Single26A: Trappist Single

Table 3: Bitters and pale ales (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAdam YoungQuanah Parker18B: American Pale Ale
2ndDavid CasperArmadillo From Amarillo18B: American Pale Ale
3rdKevin ToberTropik Thunda 1.112A: English Golden Ale

Table 4: British/Irish Amber/brown/porter (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn MulliganOver The Mild Brew Yonder13A: Dark Mild
2ndJohn MulliganShake For Me13C: English Porter
3rdBrian MoultonThey Are Nuts About Each Other13B: English Brown Ale

Table 5: American Brown/Amber/Porter (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLee KexelAmerican Porter20A: American Porter
2ndMark LewisHellhound Amber Ale19A: American Amber Ale
3rdMark Lewis
Co-Brewer: Santino Lamancusa
Psycho Killer Brown Ale19C: American Brown Ale

Table 6: IPA (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBrian RichardsCitra New England IPA21A: American IPA
2ndJason ChangUTI21B: Specialty IPA
3rdMark WestmeyerSucker Punch Of Sunshine22A: Double IPA

Table 7: Smoked and wood aged (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBJ Rotz
Co-Brewer: Griffin Gibbs
In-Sip-Ient33B: Specialty Wood-Aged Beer
2ndBJ Rotz
Co-Brewer: Griffin Gibbs
Waiting For The Wee-Kend (Oaked)33A: Wood-Aged Beer
3rdJoshua TerrianSipper33B: Specialty Wood-Aged Beer

Table 8: Fruit/Mead/Cider (9 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stMark CroneLegacy MeadM1C: Sweet Mead
2ndMark CroneApple WineC2C: Applewine
3rdRob BatheRaspy Wheat29A: Fruit Beer

Table 9: Sour ale (5 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJason ChangSo Fresh, So Clean28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndLes AllenLickety Split Berliner Weisse23A: Berliner Weisse
3rdJohn Sherrerd
Co-Brewer: Will Pounder
Abram28B: Mixed Fermentation Sour Beer

Table 10: Stouts and strong ales (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBrian RichardsScottish 8014B: Scottish Heavy
2ndJohn VeersHeavyweight Barleywine17D: English Barleywine
3rdBJ Rotz
Co-Brewer: Griffin Gibbs
Waiting For The Wee-Kend17C: Wee Heavy

Table 11: Lagers (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJohn MulliganThe World Needs More Dirndls5D: German Pils
2ndMatt Del FiaccoNa Zdravi3B: Czech Premimum Pale Lager
3rdAdam YoungFrau Blucher5D: German Pils

Table 12: German ales (6 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSteve Stankiewicz
Co-Brewer: Jake Morgan
NEEDSANAMENATOR9A: Doppelbock
2ndLee KexelHelles Keller7C: Kellerbier
3rdBrian MoultonProst! To Ryan & Kelly10A: Weissbier

Table 13: Standard American ales (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stKevin O’Leary240 Cream Ale1C: Cream Ale
2ndROBERT DONAHUEKNOCKIN’ ON THE GOLDEN DOOR1D: American Wheat Beer
3rdDavid CasperHumble Ted1D: American Wheat Beer